Pentakl, nebo-li Pentagram má několik časem se vyvíjejících symbolik. Je jedním z nejstarších symbolů na světě. Používal se již čtyři tisíciletí před Kristem, jako pohanský náboženský symbol k uctívání přírody a v současné době je symbolem řádu zednářských lóží a hermetických společenství. Pentagram zakreslený v kruhu má ochranný význam. Pentagram otočený vzhůru nohama, čili stojící na jednom cípu s vloženou hlavou mendského kozla je používán jako symbol satanismu a ďábla. Tento význam je však mylný, jelikož vznikl až při příchodu církve, která se snažila zničit pohanskou víru. Dle níže uvedených symbolik má pentakl největší význam jako známka přesnosti, vztahovosti, rovnováhy a stability:
- V nejprvotnějším významu pentakl symbolizuje Venuši, bohyni matku, symbol krásy, lásky a stability. Bohyně Venuše a planeta Venuše byly jedno a totéž. Venuše na své eliptické dráze opíše na nebi každých 8 let přesný pětiúhelník v různých částech zvěrokruhu, jejichž posloupnost tvoří vrcholy pěticípé hvězdy kreslené jedním tahem – pentagramu. Díky tomuto faktu se stal pentagram symbolem dokonalosti.
- V Číně byl pentakl používán již 3 stol. před naším letopočtem jako uskupení pěti živlů (oheň, země, kov, voda a dřevo) coby elementů, ze kterých se skládá celý vesmír. V tradiční čínské medicíně patří ke každému elementu jeden ze základních orgánů: oheň – srdce, země – slezina, kov – plíce, voda – ledviny, dřevo – játra. Tyto živly také představují charakteristiku každého člověka s níž se rodí a tvoří vztahy s ostatními živly, potažmo osobami.
- Symbolika čísla 5 (penta) přesahuje sílu čtyř základních elementů (voda, Země, vzduch, oheň), kdy pátým elementem je vesmírná energie, nebo-li život.